Yazılar

Depreme Karşı Bina Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bina Güçlendirmesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Yıkılma tehlikesi olan veya olmayan binalarda yapılan güçlendirme uygulaması, kentsel dönüşüm projelerindeki tümden yıkım uygulamasından önemli ölçüde ayrışan önemli bir yenileme işlemidir.

Bina Güçlendirmesi Nedir?

Doğal seyirde artan nüfus ve köyden kentlere olan yoğun göçün ardından ülkemizde en yaygın yerleşim yerleri apartmanlardır. Onlarca daire sakininin barınmasına olanak sağlayan apartmanlar her bir yapıda olduğu gibi ekonomik bir ömre sahiptir ve bu da ortalama 30-35 yıllık bir süreye tekabül eder. Ekonomik ömrünü tamamlayan yapılarda kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım kararı alınarak yerine yeni bir bina inşa edilir fakat bu işlem hem zaman hem de maliyet açısından her zaman tercih edilmeyebilir. 

İlgili yapı mevzuatlarında belirtildiği üzere ekonomik ömrünü tamamlamış ve betonarme yapısı dezenformasyona uğrayan riskli yapılar yıkılmaktadır. Bu uygulama, inşaat sektöründeki müteahhit firmalar tarafından gerçekleştirilen profesyonel bir hizmet türüdür. Bazı durumlarda bir apartmanın, fabrikanın, atölyenin ya da yapının tamamen yıkılması yerine taşıyıcı kolonlarda ve diğer önemli malzemelerde yapılan yenileme faaliyeti ev ya da işletme sahiplerinin zaman ve nakit kaybı yaşamalarını engellerken; oluşacak çevresel gürültü ve kirliliğin de önüne geçilmiş olur. 

Bina Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirmesi yapılacak olan yapılarda sahaya gönderilen ekip ve ekipmanlar aracılığıyla sağlanan durum tespiti, depreme karşı geliştirilen önlemler kapsamında değerlendirilmektedir. Günümüzde teknolojiden de faydalanarak oldukça hassas ve önemli veriler analiz edilebiliyor; can veya mal kaybı yaşanmadan gerekli düzenlemeler yapılabiliyor.

Bina güçlendirme faaliyetlerinin birincil uygulama alanı, taşıyıcı kolonlarda yapılan sağlamlaştırma ya da ek taşıyıcı kolon sağlamadır. Bunun yanı sıra çelik bağlaçların az saptandığı bölgelerde ilave çelik materyallerin eklenmesi suretiyle yapılan iyileştirme çalışmaları, bir binayı depreme karşı önemli ölçüde sağlamlaştırır. Bina güçlendirme çalışmalarında mekan ve yapılacak işlem faktörüne bağlı olarak 2 ay ila 4 ay arasında süren bir bütünleşik çalışmayı kapsar. Böylece kentsel dönüşüm projelerinde olduğu gibi 2 yıllık bir bekleme süresinden de kısılmış olur.

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

yapı güçlendirme depreme dayanıklı yapı bina güçlendirme izmir

yapı güçlendirme depreme dayanıklı yapı bina güçlendirme izmirÜlkemiz son zamanlarda büyük bir deprem bekleyişinde olmasa da hem kentsel dönüşüm, hem de olağan depremlere karşı oluşturulan tüm yasalar kapsamında mutlaka depreme dayanıklı binalar yapılması gerekmektedir.

Dayanıksız olan binaların dayanıklı bir hale getirilerek bu durumun raporlanması gerekmektedir. Herkesin bildiği üzere 17 Ağustos depremi ülkemiz için çok acı sonuçlara yol açmıştır. Bu durumdan çıkaracağımız ders üzerine deprem değil dayanıksız binaları, insanların hayatlarını kaybetmesine yol açıyor. Bundan dolayı mutlaka yapıların dayanıklı ve güven verici bir halde inşa edilmesi, dayanıksız olan bütün yapılarında dayanıklı bir hale getirilmesi gerekiyor. Aksi bir durumda en ufak depremde bile evler hasar görerek büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Bir Yapı Nasıl Dayanıklı Hale Getirilebilir ?

Sismik yapı da olan bina tasarımları depreme karşı dayanıklı binalar olarak bilinmektedir. Sismik tasarımlı bina yapılarını deprem bölgelerinde yer alan ülkelerde sıklıkla görüyoruz. Sismik yapıya herhangi bir noktadan yada doğrultudan gelen sarsıntı hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Yapının özelliği tüm sarsıntıları güvenli bir şekilde karşılamak ve zararı engellemektedir.

Sismik kelimesinin anlamı ‘depremle alakalı’ demektir. Bundan dolayı dayanıklı binalara sismik yapı denmektedir. Sismik yapılar inşa edilirken bu yapıların sürdürülebilirliği mühendis ve mimarlar ile beraber devam ettirilmelidir. Sismik yapıların en önemli özelliği: deprem yönetmeliğine uygun olmasıdır. Bu yönetmeliğe göre herhangi bir sarsıntı eylemine karşı her koşuldu güvenle karşılayabilecek malzemelerin kullanımıyla yapı inşa edilmelidir.

Binanız Sağlam Değilse…

Eğer ki oturduğunuz bina sağlam değilse binanızın mutlaka güçlendirme işlemlerine ihtiyacı vardır. Bina güçlendirme sürecinde öncesinde uzmanlar binayı analiz etmektedir. Hangi güçlendirme yöntemi ile ilerleyeceklerini tespit ederler. Buna göre de bina kolonlarının demirlerine veya betonlarına ek yapılarak güçlendirilir. Eğer ki bina güçlenmeyecek bir haldeyse kentsel dönüşümün kapsamına girmektedir. Yıkılarak yeniden yapılmalıdır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

kentsel dönüşüm bina güçlendirme depreme dayanıklı bina

Yaşadığımız çevresel faktörlerden ve altyapı kaynaklarından dolayı kentsel dönüşüm belirli bir süredir hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Genel olarak bakıldığında kentsel dönüşümü bünyesine alınan binalarda sadece yıkım işleminin yapıldığı zannedilmekte ve her binanın da yıkılacağı gibi bir algı ortaya çıkmaktadır. Fakat binanın yıkım işlemi bu anlamda bu kadar kolay bir konu değildir. İlerleyen teknolojinin gücüyle artık her kentsel dönüşüme giren bina yıkılmak zorunda değildir. Teknik analizleri yapıldıktan sonra güçlendirmeler ile desteklenerek te kentsel dönüşüm işlemi sağlanmaktadır.

Detaylı bakıldığı zaman binalarda yapılan kentsel dönüşüm hizmetlerinin asıl amacı kesinlikle binaların yıkılması ve yeni bina yapılması ya da emlak piyasasına katkı sağlamak için yeni değer kazandırıp piyasaya sunmak değildir. Dönüşümdeki asıl amaç deprem gibi olası bir doğal afetten korunmak amacıyla güvenlik tedbirlerini almak ve arttırmaktır. Kentsel dönüşüm sonrasında güçlenmiş ve depreme daha dayanıklı bir yapının emlak değeri bundan dolayı artmasıyla asıl amacının o olduğu düşüncesi yayılmıştır. Bu yayılmaları bir kenara alıp asıl ve en önemli amacın kişilerin can sağlığını korumak ve kendilerini daha güvenli yaşam alanı standartlarında hissetmelerini sağlamaktır.

Hangi Durumlarda Binalar Yıkılır?

Genel olarak binaların yıkılma sebepleri temelde oluşan sorunlara dayanılarak belirlenmektedir. İlk adım; bina üzerinde riskli yapı tespiti işlemleri yapılarak atılır. İlk adım incelemesi sonucunda riskli yapı, riskli alan gruplarına giriyorsa binanız, yıkılacaktır. Bu yıkım işlemine ise kat sakinlerinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu sürecin takibine göre yapılmış olan itirazlar bakanlıkta konuyla ilgili kişiler tarafından kontrol edilip sonuca bağlanacaktır. Alan tespiti sonucunda binanız bu gruplardan birisinin içerisinde değilse binanız için yıkım işlemi yapılmayacaktır. Yıkım yerine yapılacak olan güçlendirme süreci de kanun maddelerine uygun bir şekilde yapılacaktır. Güçlendirme süreci yaklaşık bir ay süre içerisinde tamamlanarak daha güvenli bir bina, kat sakinlerine sunulmaktadır. Son olarak bina risk testlerini düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz. Unutulmamalıdır ki olası doğal afetlerin karşısında hazırlıklı olmakta her zaman fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.