Yazılar

izmir depreme dayanıklı bina mimari proje inşaat

Geçmişten bu yana en sık rastladığımız yatay yük kaynağı bildiğimiz üzere depremlerdir. Tamamıyla yapı dizaynını kontrol eden depremi, deprem yüklemeleri olarak adlandırabiliriz. Bundan dolayı bazı ülkelerin yönetmelikleri deprem kuvvetlerini göz önüne alarak hazırlıklar yaparlar.

Deprem esnasında yapıda ivmeler oluşmaktadır. Yer ivmesi ile yapıda oluşan ivmelerin oluşturduğu etki farklıdır. Esasa alınması gereken kısım ise yapıda oluşan ivmelerin etkisidir. Çünkü yapıda oluşan kuvvetleri yapı üzerinde bulunan ivmeler oluşturur.

izmir depreme dayanıklı bina mimari proje inşaatDeprem hareketi meydana geldiği sırada, yapıda ivme meydana gelir ve yapı üzerinde kuvvet oluşur. Bu kuvvetin büyüklüğüne göre bir istem talep edilir. Yapının depremin bu isteğini kesinlikle karşılaması gerekmektedir. Eğer istem tamamıyla karşılıksız bırakılmazsa yapı hasarsız bir şekilde ayakta kalabilmektedir. Kısaca deprem ister, yapı sunar. Fakat bu durum her zaman depremin isteklerini karşılamayabilmektedir. Yapı, depremin bu tür istemlerini bazen tamamıyla karşılar bazen belli bir oranını karşılar ve bu durumun sayısal örnekleri de mevcuttur.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.