Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli

2021 Yılında Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcının karşılıklı olarak belirlense ve tüm koşullar sağlansa dahi yasal prosedür potansiyel bir mağduriyetin yaşanmaması için oldukça sıkı bir takip sağlamaktadır. Buradan hareketle özellikle ev satarken dikkat edilmesi gerekenleri kabaca açıklamakta fayda vardır.

Ev Satarken Nelere İhtiyaç Vardır?Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli

Yasal prosedür dışında her şeyden önce evinizin önce bir alıcıya ihtiyacı vardır. Günümüzde gayrimenkul danışmanlığı müessesesinin ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte alıcıyı ve satıcıyı bir araya getiren birçok platform vardır. Evin olumlu ve olumsuz tüm durumunu alıcı kişiye eksiksiz biçimde aktarmak satıcıya vakit ve nakit kazandıracaktır. Evin fiziksel kusurlarını potansiyel alıcılara aktarmak hem değer biçmede hem de güven duygusunun oluşmasında etkili bir yöntemdir.

Fiyat-muhit uygunluğundan veya yatırım değerinden dolayı bazı evlere olan talep fazladır ve kısa sürede satılırlar. Hal böyle olunca evleri yerinde görmek isteyen potansiyel alıcıların tümüne yetişmek ciddi bir zaman ve nakit ayırmayı gerektiriyor. Kaldı ki, genel ve özel şartlarda anlaşma sağlanmadığı vakit satış gerçekleşmeyecek; böylece, satıcının henüz satış aşamasına geçmeden kaybı söz konusu olacaktır. Bu gibi durumlarda satılık ev ilanının şeffaf biçimde yayınlanması ve eve dair bilinmesi gereken tüm maddelerin belirtilmesi gerekmektedir.

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev satışında alıcı ve satıcının kesin olarak saptandığı durumlarda eve değer biçme ve kredilendirme sürecinin belirlenmesi gerekmektedir. Evlerin mevcut fiyatı ekonomik, sosyal ve kültürel olmak üzere oldukça geniş bir yelpazede ele alınarak belirlenmeli; hem satıcının hem de alıcının uzun vadede karlı bir yatırımda bulunmuş olması gerekmektedir. Evlere değer biçmek profesyonel bir hizmeti ifade eder ve gayrimenkul danışmanlarının sektörel deneyim ve birikiminden faydalanılır. Bölgesel imar faaliyetleri, sosyal aktivite merkezleri, hastane, okul ya da yürüyüş parkuru gibi alanlara olan mesafe vb. birçok etmen ev fiyatını belirleyeceği gibi, gayrimenkul danışmanları bölgedeki tüm bu alanları belirleyerek aslında iki tarafın da satış süresince yanında olur.

Ülkemizde herhangi bir gayrimenkul alım, satım veya kiralama işlemi gerçekleşmeden kapora verilmesi genel olarak kabul gören bir uygulamadır. Kaporanın tahsil edildiği alıcı ve satıcı tarafından yazılı olarak tasdiklenmediği durumlarda bir takım mağduriyetler söz konusu olabilir. Geleneksel yöntemlerde sözlü güvene dayalı ilerleyen alım ve satım işlemleri günümüzde dolandırıcılık ya da suistimallerin artması sebebiyle yasal prosedürler hayati öneme sahiptir. Devletin dilini yazı olarak kabul edersek alıcı veya satıcının herhangi bir cayma ya da anlaşmazlık durumunda mağdur olmaması için alınan veya verilen herhangi bir vaat ya da paranın yazılı olarak kayıt altına alınması gerekir. Aksi halde taraflar herhangi bir talepte bulunamazlar.

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.