Bir Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Baykal İnşaat İzmirÜlkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemleri orta ve uzun vadede yatırım değeri olan faaliyetlerdir. Taşınmaz mülklerden olan ev, arsa, bağ, bahçe, tarla ve arsalar, zaman içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak değer kazanmaktadır. Bir evin değerini belirlemek ise, profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren firmalar tarafından kısa, orta ve uzun vadeli senaryolar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

 

Bir evin değerini etkileyen birçok etken vardır. Evin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, iç ve dış yapı tesisatları (yangın alarm sistemleri, asansör, elektrik tesisatı, teras vb.) iç özelliklerini; arsanın konumu, civarında bulunan sosyal tesis, hastane, otobüs durakları ya da metro gibi yapılar veya okullar ise dış özelliklerini ifade etmektedir. Tüm bu bileşenler bir evin değerini belirlemekle beraber, insanların yaşam alanlarını tercih etmelerinde de aranan kriterlerin başında gelir. 

 

Ülkemizde uzun yıllardan beri kabul edilen bir yöntem ise, aylık kira bedeli üzerinden evin değerini belirlemektir. Bu yönteme göre 18 yıl (214 ay) bir eve yapılan yatırımın geri dönüş bedelini yansıtmaktadır. Halk arasında her ne kadar geçerli ve pratik bir yöntem olsa da hızla değişen enflasyon ve kur oranları nedeniyle bu sürede sapmalar olmaktadır. 2021 yılı itibariyle ev alım, satım ve kiralama işlemleri için gayrimenkul danışmanlığı almanın önemi burada ortaya çıkmaktadır.

 

Gayrimenkul danışmanlığı, ev sahibi olmak ya da evini satılığa çıkarmak isteyen kişilerin kısa, orta ve uzun vadede yatırımlarını gözeten profesyonel bir hizmet türünü ifade etmektedir. Danışmanlar, emlak ve ekonomi piyasasındaki anlık gelişmelerden haberdar olup, artısı ve eksisiyle bir evin değerini en iyi biçimde saptayabilecek yetkinlikte olan uzman kişilerdir. 

 

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.