Yazılar

arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

Arsa alırken arsayı yatırım için mi kullanacaksınız yoksa ev veya tesis yapıları inşa etmek için mi kullanacaksınız önce bunu belirlemelisiniz. Bu sorunun cevabı, arsa alırken nelere dikkat edeceğiniz noktalara dokunmaktadır.

Yatırım amaçlı mı alacaksınız?
arsa alırken dikkat edilmesi gerekenlerArsayı yatırım amacıyla alacaksanız, yatırım yapacağınız arsanın en kısa süre içerisinde getiri sağlamasını istersiniz. Yatırım yaptığınız arsadan gelir elde ederken arsanın hangi şehirde ve lokasyonda yer aldığı, boyutu, yerleşim yerlerine yakınlığı gibi unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek bir getiri elde etmek istiyorsanız, yoğunluğu aktif ve yüksek olan lokasyonlardan arsa alımı yapmalısınız. Bunun yanında yol kenarları ve yol geçme olasılığı olan bölgeler de doğru bir yatırım stratejisidir. Uzun vadeli getiri planladığınız da, gelecekte bölgede yapılacak olan herhangi bir projeyi düşünmeniz yeterli olacaktır.

Bina yapmayı mı düşünüyorsunuz?
Planınız yatırım değil de bina yapmak ise aklınızdan ilk çıkmaması gereken kural,
her arsada imar izninin olmamasıdır. Özetle arsa satın aldığınızda direkt olarak bina inşa etme izni de satın almış olmuyorsunuz. Eğer ki satın aldığınız arsa imar iznine sahipse sorunsuz bir şekilde ilgili yönetmeliklere uygun olarak bina inşa edebilirsiniz.

İhtimalleri düşünecek olursak, eğer ki imar izni yoksa bu durum süreci zorlar mı diye soracak olursanız, biraz sarsıntıya uğratabilir. Fakat imar izni, arsa alındıktan sonra bulunduğunuz konumdaki ilgili belediyelere başvurularak çıkarılabilmektedir. Fakat tüm arsalar imara uygun olmadığı için arsayı satın almadan önce bina yapıp yapmayacağınızı kontrol etmenizde fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.