Yazılar

online konut satış izmir konut ev kredisi oranları

Son zamanlarda ev gezmek artık dijitale taşındı. Evler kameralar ile gezdiriliyor, pazarlıklar yan yana gelmeden yapılabiliyor artık. Tapu işlemleri dahi evden çıkmadan çözülmekte. Sadece imza için tapu müdürlüğüne gidiliyor. Güncel bilgilere göre son iki ayda konut satışlarının yüzde 55’i online olarak yapıldığı verileri aktarılmaktadır.

Vatandaşların evlerde kalmasıyla birçok sektörde online alışverişi hızlandıran corona virüs, konut alım-satım süreçlerini de dijital ortama taşımış durumdadır.
Tapu işlemleri de online olarak yapılıyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), başvuruları 18 Mart itibarıyla ‘Web Tapu’ sistemi üzerinden almaya başladı.

Koronavirüs başladığından bugüne kadar e-Randevu ve Web Tapu üzerinden 701 bin 288 gayrimenkul işlemi yapılmış durumdadır. Bunların 117 bin 698’i konut satışı. Web Tapu üzerinden satılan konut adedi ise 61 bin 742 olarak görülmektedir. Yani satışların yüzde 52’sinde sadece imza için evden çıkıldığı görülmektedir. Tapu işlemleri gibi konut gezme ve bilgi alma süreçleri de dijitale taşındı.

Web Tapu Nasıl Alınır?

online konut satış izmir konut ev kredisi oranları– Kadastro Genel Müdürlüğü’nden e-randevu ya da Alo 181 hattı üzerinden randevu alınmaktadır.. Web Tapu’da ise başvurular anında işleme konulur.
– Web Tapu sistemine https:// webtapu.tkgm.gov.tr adresinden ulaşılıyor.
– Giriş sayfasında T.C. kimlik numarası ve şifre ekranı açılmaktadır. e-Devlet üzerinden de sisteme girmek mümkün.
– Başvuru yapılacak tapu müdürlüğü ve işlem türü seçilir.
– İşlem tipine göre istenecek bir belge varsa, bir sonraki adımda başvuran kişiden belgeler talep edilir.
– Bir sonraki adımda, başvuruya ait sözleşme metni yer alır. Sözleşme onaylanmazsa başvuru kabul edilmez.
– Sözleşme okunup onaylandıktan sonra başvuru işlemi TKGM tarafına iletilmekte ve başvuru oluşmaktadır.
– Ardından tapu müdürlüğü tarafından tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

yapı ruhsatı almadan önceki tüm surecler

izmir inşaat kat karşılığı inşaat izmir konut daire1.Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi:

 • İnşaatın yapım süresi belirtilmelidir.
 • Tazminat süreci konuşulmalıdır.
 • Müteahhitin yükümlülükleri bilinmelidir.
 • Arsa sahibinin yükümlülükleri bilinmelidir.
 • Arsa sahibi ve müteahhitin detaylı bilgileri birbirleriyle paylaşmalıdır.
 • Arsa sahipleri müteahhite taşınma durumunu belirtmelidir.
 • Sözleşme tapuya şerh ettirilmelidir
 • Taşınmazın üzerinde ipotek, haciz, şerh olması durumu konuşulmalıdır.
 • İlave imar artışı durumunda izlenecek yol öncesinde belirlenmelidir.
 • İskan alma detayları belirtilmelidir.
 • Emlak vergilerini kimin ne süreyle ödeyeceği belirtilmelidir.
 • Taraflardan birinin sözleşmeden cayması durumunda izlenecek süreç
 • Olası durumlar (deprem, yangın, sıkıyönetim, doğal afet vs.)
 • Sözleşmenin devir işlemleri
 • Yönetim planının detaylı analizi

Anlaşmazlıkların çözümünde izlenecek yol sözleşmede detaylı bir şekilde belirtilerek müteahhit ve arsa sahibi arasındaki genel ilerleyiş detaylandırılmalıdır.

2. Detaylı (Teknik) Şartname

Detaylı Şartname kat karşılığı sözleşme sürecinde ek olarak bildirilmekte ve ruhsatın yanına ek olarak konulmaktadır. Detaylı Şartnamede müteahhitin hangi malzemeleri, markaları ve hangi kalitede ürünleri kullandığı belirtilmektedir. Detaylı Şartnamede özetle bakacak olursak:

 • Mimari projenin kim tarafından yönetilip çizileceği
 • Bina içerisinde kullanılacak beton sınıfı, demir türü, taşıyıcı sistemi
 • Su izolasyonu için kullanılacak marka ve malzeme bilgileri
 • Dış cephe ve çatı da kullanılacak malzeme detayları
 • Alçı, boya, alçıpan, duvar gibi işçiliklerin detayları
 • Daire içerisinde kullanılacak parke türü ve marka detayları
 • Daire için bütün ince ayrıntılar ve detayların ayrı ayrı marka ve türü şeklinde belirtilmesi

şeklinde Detaylı Şartname yazılır. Genel olarak kat karşılığı sözleşmesi uzun bir şekilde detaylı anlatılmalıdır. Her detaydan herkesin bilgisi olmalıdır. Bu durum ileride çıkacak herhangi bir aksi süreç için delil niyetiyle kullanılabilir bu yüzden detaylı bir şekilde yazılması tavsiye edilmektedir.

3. Muvafakatname

Muvafakatname, herhangi bir konu hakkında izin talebi oluşturulan bir form/belgedir. Günümüzde sadece eşlerin arasında kullanıldığı bir çözüm yolu olarak bahsedilse de inşaat sektöründe de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak: Ortada bir arsa var ve bu arsanın 1’den fazla sahibi belirtilmekte. Bu belirtilen kişiler inşaatı birlikte yaptıklarına dair müteahhite muvafakatname yetkisi vererek müteahhitin belediye ile ilgili işlemleri halletmesini hızlandırarak çözüme ulaştırdığını belirtebiliriz.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.