Yazılar

depreme dayanıklı bina inşaat

Ülkemizde bulunan birçok büyük bölge deprem tehdidi altında bulunuyor. Bu ciddi tehdide karşı önceden alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Yapıların inşası sırasında konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için yeteri kadar dayanıklı ve güvenilir olması durumu da çok önemlidir. Gerekli dayanıklılığa sahip olmadan tasarlanan yapıların her zaman deprem yüzünden risk ve hasarın en üst noktasını yaşaması kaçınılmaz bir sondur. Bundan dolayı mimar ve mühendisler disiplin sınırlarını bu riskleri göz önünde bulundurarak ve birlikte gelişen teknolojiye dayalı olarak ta deprem için üst düzey tedbirlerini almalıdır.

Yapısal Tasarımda Depreme Dayanıklılığı Sağlayan Faktörler

Bir yapının inşasına başlamadan önce mimari tasarım üzerindeki dayanıklılık faktörlerinin üzerinde durulması gerekmektedir. Yapıların herhangi bir deprem anına dayanıklı olarak inşa edilmesi için mimari projenin buna uygun olarak çizilmesi gerekmektedir.

depreme dayanıklı bina inşaatDepreme karşı alınacak önlemler şu şekildedir;

Yapının sık sık oluşan hafif ölçekte bulunan depremlere karşı elastik özellikler göstermesi gerekmektedir. Orta şiddetli bir deprem için de elastiklik limitine dayanması hedeflenmektedir. Her iki durum içinde yapısal ya da yapısal olmayan herhangi bir hasarın meydana gelmemesi amaçlanmaktadır. Yapının düzensiz bir forma ait olmaması gerekmektedir. Düzenli yapıya ait bir yapılaşma, depreme olan dayanıklılığı arttırmaktadır.

Bina inşasında en temel güven kolonlardır. Kolonların hizalı yerleştirilmesine ve düzensiz olmamasına özen gösterilmektedir. Kentsel dönüşümlere aldığımız ya da kiralık – satılık sunmuş olduğumuz yapılarda da bu hassasiyeti Baykal İnşaat olarak sürdürdüğümüzü dile getirmekte fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

izmir inşaat ev kredisi baykal inşaat daire

izmir inşaat ev kredisi baykal inşaat

30 yıllık ticari geçmişi ile bu geçmiş birikimini 2011 yılından itibaren inşaat sektörüne tam anlamıyla emin adımlarla İzmir’de faaliyet girişiminde bulunan Baykal İnşaat firması her şeyden önce insanların değerlerini kazanmaya ve bu kazanım ile birlikte insan değerlerini ticari kazanım unsurunun her zaman önünde tutmayı hedeflemektedir. Müşteri memnuniyetini sürekli olarak ilk sıralarda tutma hedefi, çalışmaları ile yaşanılabilir bir ortam oluşturmayı istekli bir şekilde sürdüren Baykal İnşaat: konforlu, huzurlu, güvenli, ve kaliteli bir yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. 

Sektörde kalıcı bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlerken projelerde müşterilerimize konforlu, estetik, modern ve aynı zamanda teknolojiyle uyum içinde yaşam alanları sunmak için büyük önem gösteriyoruz. Ayrıca müşterilere uygun konut, kentsel dönüşüm işlemleri, satılık daire, kiralık daire ve uygun kredili evlere yönlendirerek bir yol haritası oluşturmalarında yardımcı oluyoruz. 

 

Sağlam Temeller, Güçlü Bir Gelecek !

Jet grout kolonu sayesinde yapımızı daha sağlam ve güvenli temeller üzerinde yükseltiyoruz. Her projemizde uygulanan Jet grout kolon sistemi yapıları daha doğru bir düzeye ve güvenli kaliteye getirmemizi sağlamakta. 

Daha önce yapılan ve gelecekte yapılmaya devam edecek olan projelerde olumlu referanslar her zaman firma bünyesine ön ayak olarak etkileyici izler bırakmıştır. Kalite ve güvenle birleşen bu yolculuğumuzda ilk günkü heyecan ve gayret ile sürekli kendisini geliştiren, gayretlerini ileriye taşımayı hedef edinen bir firma profili çizme yolunda büyük bir inanç ve azimle çalışmaktadır.

 

izmir depreme dayanıklı bina mimari proje inşaat

Geçmişten bu yana en sık rastladığımız yatay yük kaynağı bildiğimiz üzere depremlerdir. Tamamıyla yapı dizaynını kontrol eden depremi, deprem yüklemeleri olarak adlandırabiliriz. Bundan dolayı bazı ülkelerin yönetmelikleri deprem kuvvetlerini göz önüne alarak hazırlıklar yaparlar.

Deprem esnasında yapıda ivmeler oluşmaktadır. Yer ivmesi ile yapıda oluşan ivmelerin oluşturduğu etki farklıdır. Esasa alınması gereken kısım ise yapıda oluşan ivmelerin etkisidir. Çünkü yapıda oluşan kuvvetleri yapı üzerinde bulunan ivmeler oluşturur.

izmir depreme dayanıklı bina mimari proje inşaatDeprem hareketi meydana geldiği sırada, yapıda ivme meydana gelir ve yapı üzerinde kuvvet oluşur. Bu kuvvetin büyüklüğüne göre bir istem talep edilir. Yapının depremin bu isteğini kesinlikle karşılaması gerekmektedir. Eğer istem tamamıyla karşılıksız bırakılmazsa yapı hasarsız bir şekilde ayakta kalabilmektedir. Kısaca deprem ister, yapı sunar. Fakat bu durum her zaman depremin isteklerini karşılamayabilmektedir. Yapı, depremin bu tür istemlerini bazen tamamıyla karşılar bazen belli bir oranını karşılar ve bu durumun sayısal örnekleri de mevcuttur.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

online konut satış izmir konut ev kredisi oranları

Son zamanlarda ev gezmek artık dijitale taşındı. Evler kameralar ile gezdiriliyor, pazarlıklar yan yana gelmeden yapılabiliyor artık. Tapu işlemleri dahi evden çıkmadan çözülmekte. Sadece imza için tapu müdürlüğüne gidiliyor. Güncel bilgilere göre son iki ayda konut satışlarının yüzde 55’i online olarak yapıldığı verileri aktarılmaktadır.

Vatandaşların evlerde kalmasıyla birçok sektörde online alışverişi hızlandıran corona virüs, konut alım-satım süreçlerini de dijital ortama taşımış durumdadır.
Tapu işlemleri de online olarak yapılıyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), başvuruları 18 Mart itibarıyla ‘Web Tapu’ sistemi üzerinden almaya başladı.

Koronavirüs başladığından bugüne kadar e-Randevu ve Web Tapu üzerinden 701 bin 288 gayrimenkul işlemi yapılmış durumdadır. Bunların 117 bin 698’i konut satışı. Web Tapu üzerinden satılan konut adedi ise 61 bin 742 olarak görülmektedir. Yani satışların yüzde 52’sinde sadece imza için evden çıkıldığı görülmektedir. Tapu işlemleri gibi konut gezme ve bilgi alma süreçleri de dijitale taşındı.

Web Tapu Nasıl Alınır?

online konut satış izmir konut ev kredisi oranları– Kadastro Genel Müdürlüğü’nden e-randevu ya da Alo 181 hattı üzerinden randevu alınmaktadır.. Web Tapu’da ise başvurular anında işleme konulur.
– Web Tapu sistemine https:// webtapu.tkgm.gov.tr adresinden ulaşılıyor.
– Giriş sayfasında T.C. kimlik numarası ve şifre ekranı açılmaktadır. e-Devlet üzerinden de sisteme girmek mümkün.
– Başvuru yapılacak tapu müdürlüğü ve işlem türü seçilir.
– İşlem tipine göre istenecek bir belge varsa, bir sonraki adımda başvuran kişiden belgeler talep edilir.
– Bir sonraki adımda, başvuruya ait sözleşme metni yer alır. Sözleşme onaylanmazsa başvuru kabul edilmez.
– Sözleşme okunup onaylandıktan sonra başvuru işlemi TKGM tarafına iletilmekte ve başvuru oluşmaktadır.
– Ardından tapu müdürlüğü tarafından tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

yapı ruhsatı almadan önceki tüm surecler

izmir inşaat kat karşılığı inşaat izmir konut daire1.Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi:

 • İnşaatın yapım süresi belirtilmelidir.
 • Tazminat süreci konuşulmalıdır.
 • Müteahhitin yükümlülükleri bilinmelidir.
 • Arsa sahibinin yükümlülükleri bilinmelidir.
 • Arsa sahibi ve müteahhitin detaylı bilgileri birbirleriyle paylaşmalıdır.
 • Arsa sahipleri müteahhite taşınma durumunu belirtmelidir.
 • Sözleşme tapuya şerh ettirilmelidir
 • Taşınmazın üzerinde ipotek, haciz, şerh olması durumu konuşulmalıdır.
 • İlave imar artışı durumunda izlenecek yol öncesinde belirlenmelidir.
 • İskan alma detayları belirtilmelidir.
 • Emlak vergilerini kimin ne süreyle ödeyeceği belirtilmelidir.
 • Taraflardan birinin sözleşmeden cayması durumunda izlenecek süreç
 • Olası durumlar (deprem, yangın, sıkıyönetim, doğal afet vs.)
 • Sözleşmenin devir işlemleri
 • Yönetim planının detaylı analizi

Anlaşmazlıkların çözümünde izlenecek yol sözleşmede detaylı bir şekilde belirtilerek müteahhit ve arsa sahibi arasındaki genel ilerleyiş detaylandırılmalıdır.

2. Detaylı (Teknik) Şartname

Detaylı Şartname kat karşılığı sözleşme sürecinde ek olarak bildirilmekte ve ruhsatın yanına ek olarak konulmaktadır. Detaylı Şartnamede müteahhitin hangi malzemeleri, markaları ve hangi kalitede ürünleri kullandığı belirtilmektedir. Detaylı Şartnamede özetle bakacak olursak:

 • Mimari projenin kim tarafından yönetilip çizileceği
 • Bina içerisinde kullanılacak beton sınıfı, demir türü, taşıyıcı sistemi
 • Su izolasyonu için kullanılacak marka ve malzeme bilgileri
 • Dış cephe ve çatı da kullanılacak malzeme detayları
 • Alçı, boya, alçıpan, duvar gibi işçiliklerin detayları
 • Daire içerisinde kullanılacak parke türü ve marka detayları
 • Daire için bütün ince ayrıntılar ve detayların ayrı ayrı marka ve türü şeklinde belirtilmesi

şeklinde Detaylı Şartname yazılır. Genel olarak kat karşılığı sözleşmesi uzun bir şekilde detaylı anlatılmalıdır. Her detaydan herkesin bilgisi olmalıdır. Bu durum ileride çıkacak herhangi bir aksi süreç için delil niyetiyle kullanılabilir bu yüzden detaylı bir şekilde yazılması tavsiye edilmektedir.

3. Muvafakatname

Muvafakatname, herhangi bir konu hakkında izin talebi oluşturulan bir form/belgedir. Günümüzde sadece eşlerin arasında kullanıldığı bir çözüm yolu olarak bahsedilse de inşaat sektöründe de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak: Ortada bir arsa var ve bu arsanın 1’den fazla sahibi belirtilmekte. Bu belirtilen kişiler inşaatı birlikte yaptıklarına dair müteahhite muvafakatname yetkisi vererek müteahhitin belediye ile ilgili işlemleri halletmesini hızlandırarak çözüme ulaştırdığını belirtebiliriz.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.