Ülkemizde bulunan birçok büyük bölge deprem tehdidi altında bulunuyor. Bu ciddi tehdide karşı önceden alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Yapıların inşası sırasında konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için yeteri kadar dayanıklı ve güvenilir olması durumu da çok önemlidir. Gerekli dayanıklılığa sahip olmadan tasarlanan yapıların her zaman deprem yüzünden risk ve hasarın en üst noktasını yaşaması kaçınılmaz bir sondur. Bundan dolayı mimar ve mühendisler disiplin sınırlarını bu riskleri göz önünde bulundurarak ve birlikte gelişen teknolojiye dayalı olarak ta deprem için üst düzey tedbirlerini almalıdır.

Yapısal Tasarımda Depreme Dayanıklılığı Sağlayan Faktörler

Bir yapının inşasına başlamadan önce mimari tasarım üzerindeki dayanıklılık faktörlerinin üzerinde durulması gerekmektedir. Yapıların herhangi bir deprem anına dayanıklı olarak inşa edilmesi için mimari projenin buna uygun olarak çizilmesi gerekmektedir.

depreme dayanıklı bina inşaatDepreme karşı alınacak önlemler şu şekildedir;

Yapının sık sık oluşan hafif ölçekte bulunan depremlere karşı elastik özellikler göstermesi gerekmektedir. Orta şiddetli bir deprem için de elastiklik limitine dayanması hedeflenmektedir. Her iki durum içinde yapısal ya da yapısal olmayan herhangi bir hasarın meydana gelmemesi amaçlanmaktadır. Yapının düzensiz bir forma ait olmaması gerekmektedir. Düzenli yapıya ait bir yapılaşma, depreme olan dayanıklılığı arttırmaktadır.

Bina inşasında en temel güven kolonlardır. Kolonların hizalı yerleştirilmesine ve düzensiz olmamasına özen gösterilmektedir. Kentsel dönüşümlere aldığımız ya da kiralık – satılık sunmuş olduğumuz yapılarda da bu hassasiyeti Baykal İnşaat olarak sürdürdüğümüzü dile getirmekte fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.