Yazılar

yapı güçlendirme depreme dayanıklı yapı bina güçlendirme izmir

yapı güçlendirme depreme dayanıklı yapı bina güçlendirme izmirÜlkemiz son zamanlarda büyük bir deprem bekleyişinde olmasa da hem kentsel dönüşüm, hem de olağan depremlere karşı oluşturulan tüm yasalar kapsamında mutlaka depreme dayanıklı binalar yapılması gerekmektedir.

Dayanıksız olan binaların dayanıklı bir hale getirilerek bu durumun raporlanması gerekmektedir. Herkesin bildiği üzere 17 Ağustos depremi ülkemiz için çok acı sonuçlara yol açmıştır. Bu durumdan çıkaracağımız ders üzerine deprem değil dayanıksız binaları, insanların hayatlarını kaybetmesine yol açıyor. Bundan dolayı mutlaka yapıların dayanıklı ve güven verici bir halde inşa edilmesi, dayanıksız olan bütün yapılarında dayanıklı bir hale getirilmesi gerekiyor. Aksi bir durumda en ufak depremde bile evler hasar görerek büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Bir Yapı Nasıl Dayanıklı Hale Getirilebilir ?

Sismik yapı da olan bina tasarımları depreme karşı dayanıklı binalar olarak bilinmektedir. Sismik tasarımlı bina yapılarını deprem bölgelerinde yer alan ülkelerde sıklıkla görüyoruz. Sismik yapıya herhangi bir noktadan yada doğrultudan gelen sarsıntı hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Yapının özelliği tüm sarsıntıları güvenli bir şekilde karşılamak ve zararı engellemektedir.

Sismik kelimesinin anlamı ‘depremle alakalı’ demektir. Bundan dolayı dayanıklı binalara sismik yapı denmektedir. Sismik yapılar inşa edilirken bu yapıların sürdürülebilirliği mühendis ve mimarlar ile beraber devam ettirilmelidir. Sismik yapıların en önemli özelliği: deprem yönetmeliğine uygun olmasıdır. Bu yönetmeliğe göre herhangi bir sarsıntı eylemine karşı her koşuldu güvenle karşılayabilecek malzemelerin kullanımıyla yapı inşa edilmelidir.

Binanız Sağlam Değilse…

Eğer ki oturduğunuz bina sağlam değilse binanızın mutlaka güçlendirme işlemlerine ihtiyacı vardır. Bina güçlendirme sürecinde öncesinde uzmanlar binayı analiz etmektedir. Hangi güçlendirme yöntemi ile ilerleyeceklerini tespit ederler. Buna göre de bina kolonlarının demirlerine veya betonlarına ek yapılarak güçlendirilir. Eğer ki bina güçlenmeyecek bir haldeyse kentsel dönüşümün kapsamına girmektedir. Yıkılarak yeniden yapılmalıdır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.