Yazılar

Başarılı Bir Gayrimenkul Yatırımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Başarılı Bir Gayrimenkul Yatırımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Taşınmaz mülklerin alım, satım ve kiralama işlemleri ülkemizde önemli bir yatırım fırsatını ifade eder. Gayrimenkul yatırımları doğru zamanda, doğru yerden ve uygun koşullarda sağlandığında yatırımcıya kısa, orta ve uzun vadede önemli kazanımlar sağlar. Her yatırımda olduğu gibi gayrimenkul işlemlerinde de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. İşte karlı gayrimenkul yatırımı için bilinmesi gerekenler.

Lokasyon Faktörü

Gayrimenkul alım, satım ve kiralama faaliyetlerinde fiyatlandırmayı şekillendiren başlıca unsur, taşınmazın lokasyonudur. Sosyal tesis ve alanlara, otobüs duraklarına, hastane, okul ve ibadethane gibi insanların ihtiyaçları dahilinde olan merkezlere olan uzaklık, yapının fiyatını önemli ölçüde etkilemektedir. Her insan zamandan tasarruf sağlamak ve konfor alanını genişletmek için şehir merkezlerine ya da sosyal aktivitelerin yoğun olduğu bölgelerde ikamet etmek ister. Taşınmaz mülk yatırımlarında da lokasyon, kısa ve uzun vadeli bir girişimi ifade ettiğinden dolayı dikkat edilmesi gereken ilk konudur.

Mevcut ve Potansiyel Giderlerin Hesaplanması

Her yapının ekonomik bir ömrü vardır. Binanın fiziki durumu, mekanik tesisatın sıhhati, daire içindeki eşyaların kullanım ömrü vb. birçok etmen, gayrimenkul yatırımlarında göz ardı edilmemesi gereken önemli kalemleri ifade eder. Kentsel dönüşüme girmesi planlanan fakat çeşitli sebeplerle girmeyen 35+ binalarda sıklıkla rastlanan tadilat, bakım ve onarım masrafları bazen mevcut daire fiyatı kadar olabilmektedir. Bakım ve onarım masrafları kısa, orta ve uzun vadeli senaryolar göz önünde bulundurularak detaylıca hesaplanmalı ve buradan hareketle bir karar verilmelidir.

Yerel Piyasa Faktörlerinin Değerlendirilmesi

Gayrimenkul fiyatları ülkedeki enflasyon oranına ve yapının civarında gerçekleşen inşa faaliyetlerine bağlı olarak düşmekte veya artmaktadır. Ülkemizde bir gayrimenkulün fiyatı yaklaşık olarak 18 yıllık kira bedelinin toplamıyla hesaplanır. Gayrimenkulün konumu, bina içi ve dışı özellikler ya da sosyal niteliğine göre kira bedeli değişeceğinden, dairenin fiyatı da değişkenlik gösterecektir. Yatırım yapılması planlanan bölgede yakın zamanlarda yapılacak bir sosyal tesis, hastane ya da çevreyolu gibi inşa faaliyetleri dairenin fiyatını doğrudan etkileyecektir. Bu tarz gelişmeleri her an takip eden profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti bu bağlamda başarılı bir gayrimenkul yatırımı için olmazsa olmaz hususlardan biridir.

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Müteahhitlik Firması Nedir

Müteahhitlik Firması NedirÜlkemizde herhangi bir taşınmaz mülkün inşası proje bazlı gerçekleştirilmektedir. İnşa edilecek bir apartmanın, köprünün, caminin veya işletmenin inşa faaliyetine geçilmeden önce her bir aşaması, bu alanda yetkili ve uzman olan kişiler, kurumlar veya kuruluşlar tarafından tasarlanmaktadır. İşte, bu projeyi üstlenen ve teslimatını gerçekleştireceğine dair yasal teminat sunan kişi, kurum veya kuruluşlar müteahhit olarak adlandırılmaktadır.

İnşaat planı başlı başına uzmanlık gerektiren bir alandır. Başta insanların hayatını deprem ya da sel gibi doğal afetlere karşı güvence altına alan; ardından, hayat standartlarını ve konforlarını artırmaya yönelik iyileştirmelerle yaşam alanını yaratmada her bir aşama çeşitli prosedürlere bağlıdır. Müteahhit kişiler veya firmalar aracılığıyla tüm proseslerin eksiksiz ve kusursuz olması sağlanarak, etkili bir denetim mekanizması kurulmaktadır. Baykal İnşaat, insan hayatını ve konforunu her şeyin önünde tutan sektöründe öncü firmalardan biri olarak müteahhitlik hizmeti sunmaktadır.

Müteahhitlik sektörel deneyim gerektiren ve ilgili mevzuatlarda belirtildiği üzere yasal yükümlülüklere sahip kişi, kurum ve kuruluşların meydana getirdiği profesyonel bir uzmanlık alanıdır. Buradan hareketle müteahhit firmaların çeşitli görevleri ve yetkileri bulunmaktadır.

– İnşa edilecek yapının tüm sürecini projelendirmek ve tarihlendirmek,

– İnşaat sahasının belirlemek,

– İnşaat süresince ihtiyaç duyulacak malzeme, işçi ve diğer kalemlerdeki giderlerin saptanarak detaylı bir bütçe planlamasını oluşturmak,

– Projenin zamanında ve eksiksiz biçimde teslim edilmesi için hem üretim hem de denetim aşamasında etkin rol oynayarak müşteri memnuniyetini öncelemek,

– Karşılıklı mağduriyetlerin yaşanmaması adına her bir aşamanın yasal düzlemde, kayıt altına alınarak ve kişilerin haklarını güvence altına alan anlayışta ilerlemesini sağlamak.

müteahhit kişi, kurum ve kuruluşların başlıca görevlerindendir.

Sektörel bilgi, emlak piyasasındaki değişimlerden haberdar olma, yatırımların kısa, orta ve uzun vadede sahibine fayda sağlaması gibi birçok ana gereklilik, üstlenici firmanın görevlendirdiği uzman kişilerce sağlanan profesyonel elementleri ifade etmektedir. Baykal İnşaat, 30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet göstermekte ve her şeyden önce insanı, ticari kazanımlarının önünde tutarak özveriyle hizmet vermektedir. Müşteri memnuniyeti odaklı, yaşanılabilir, konforlu, huzurlu, güvenli ve kaliteli yaşam alanları inşa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. Size özel hizmet ve çözümlerimizi incelemek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Baykal İnşaat İzmir

Bir Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Baykal İnşaat İzmirÜlkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemleri orta ve uzun vadede yatırım değeri olan faaliyetlerdir. Taşınmaz mülklerden olan ev, arsa, bağ, bahçe, tarla ve arsalar, zaman içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak değer kazanmaktadır. Bir evin değerini belirlemek ise, profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren firmalar tarafından kısa, orta ve uzun vadeli senaryolar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

 

Bir evin değerini etkileyen birçok etken vardır. Evin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, iç ve dış yapı tesisatları (yangın alarm sistemleri, asansör, elektrik tesisatı, teras vb.) iç özelliklerini; arsanın konumu, civarında bulunan sosyal tesis, hastane, otobüs durakları ya da metro gibi yapılar veya okullar ise dış özelliklerini ifade etmektedir. Tüm bu bileşenler bir evin değerini belirlemekle beraber, insanların yaşam alanlarını tercih etmelerinde de aranan kriterlerin başında gelir. 

 

Ülkemizde uzun yıllardan beri kabul edilen bir yöntem ise, aylık kira bedeli üzerinden evin değerini belirlemektir. Bu yönteme göre 18 yıl (214 ay) bir eve yapılan yatırımın geri dönüş bedelini yansıtmaktadır. Halk arasında her ne kadar geçerli ve pratik bir yöntem olsa da hızla değişen enflasyon ve kur oranları nedeniyle bu sürede sapmalar olmaktadır. 2021 yılı itibariyle ev alım, satım ve kiralama işlemleri için gayrimenkul danışmanlığı almanın önemi burada ortaya çıkmaktadır.

 

Gayrimenkul danışmanlığı, ev sahibi olmak ya da evini satılığa çıkarmak isteyen kişilerin kısa, orta ve uzun vadede yatırımlarını gözeten profesyonel bir hizmet türünü ifade etmektedir. Danışmanlar, emlak ve ekonomi piyasasındaki anlık gelişmelerden haberdar olup, artısı ve eksisiyle bir evin değerini en iyi biçimde saptayabilecek yetkinlikte olan uzman kişilerdir. 

 

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.