Yazılar

kentsel dönüşümün faydaları ve zararları

Zaman içerisinde eskiyen, tahrip olan binaların daha dayanıklı ve sağlıklı binalara dönüştürülmesi, büyük kentlerin yoğun göç alma nedenlerinden dolayı oluşan çarpık yapılaşmanın da giderilmesi için kentsel dönüşüm uygulaması uygulanmaktadır.

Yeni yapılan binalar için getirilen zorunluluklardan bahsedecek olursak;

– Binaların depreme dayanıklı olmalarının yanındaki en büyük özelliklerinden birisi yaşanan otopark sorununu ortadan kaldırmayı hedeflemesi, otoparklı binalar kentsel dönüşümün yararları arasında bulunmaktadır.
– Kentsel dönüşüm görsel olarak şehrin görünümünü değiştirip düzenlemektedir. Büyük kentlerde sorun olarak bilinen gecekondular içinde çözüm olarak sunulmaktadır.
– Büyük şehirlerde yer alan problemli alanlar bu yapısal projeler sayesinde daha yaşanabilir ve güçlü bir hale getirilmektedir.
– Kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde çarpık kentleşmenin büyük bir şekilde önüne geçebilmektedir.
– Kentsel dönüşüm ile mevcut kent dokusundaki artan yoğunluklar nedeniyle gitgide fazlalaşan nüfusa uyum sağlayabilen konutlar ortaya çıkarılmaktadır.
– Geliştirilen kentsel dönüşüm proje çalışmaları sayesinde konut alım gücü kolaylaştırılmaktadır.

kentsel dönüşümün faydaları ve zararlarıBütün bu avantajların yanında kentsel dönüşümün akıllarda soru işaretleri belirten yönleri de mevcuttur. İlk olarak müteahhitler ile oluşabilecek olası sorunlar sırayı çekmekte. Sonrasında ise binaların belli başlı standartlar doğrultusunda inşa edilmesi gerekiyor ve bu bakımdan taviz verilmemesi gereken önemli konular beliriyor. Bu önemli konuların temelinde, kentsel dönüşüm projesindeki inşaat malzemelerinin istenilen kalitede olması bulunmakta. Bu tür ciddi sorunlar karşısında yaşanılacak olan problemleri ortadan kaldıracak tedbirler alınsa bile kişilerin daha dikkatli ve seçici davranması gerekmektedir.

Bir diğer dikkat çekilmesi gereken önemli konu ise inşaat yapılacak olan alanların yeterli altyapı gücüne sahip olduklarından emin olunmasıdır. Örnek verecek olursak kentsel dönüşüm aşamasına giren 3 katlı bir bina kat izni ile 9 kata kadar inşaa edilebiliyor. Altyapı sistemleri, bölgenin bir önceki yapısına uygun olarak hazırlanmış olmalı ki, yaşam için ihtiyaç duyulan altyapı kriterlerinin çok altında kalmadan ve ihmal edilmeden uygun bir şekilde kentsel dönüşüm gerçekleştirilebilsin.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.