Yazılar

Başarılı Bir Gayrimenkul Yatırımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Başarılı Bir Gayrimenkul Yatırımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Taşınmaz mülklerin alım, satım ve kiralama işlemleri ülkemizde önemli bir yatırım fırsatını ifade eder. Gayrimenkul yatırımları doğru zamanda, doğru yerden ve uygun koşullarda sağlandığında yatırımcıya kısa, orta ve uzun vadede önemli kazanımlar sağlar. Her yatırımda olduğu gibi gayrimenkul işlemlerinde de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. İşte karlı gayrimenkul yatırımı için bilinmesi gerekenler.

Lokasyon Faktörü

Gayrimenkul alım, satım ve kiralama faaliyetlerinde fiyatlandırmayı şekillendiren başlıca unsur, taşınmazın lokasyonudur. Sosyal tesis ve alanlara, otobüs duraklarına, hastane, okul ve ibadethane gibi insanların ihtiyaçları dahilinde olan merkezlere olan uzaklık, yapının fiyatını önemli ölçüde etkilemektedir. Her insan zamandan tasarruf sağlamak ve konfor alanını genişletmek için şehir merkezlerine ya da sosyal aktivitelerin yoğun olduğu bölgelerde ikamet etmek ister. Taşınmaz mülk yatırımlarında da lokasyon, kısa ve uzun vadeli bir girişimi ifade ettiğinden dolayı dikkat edilmesi gereken ilk konudur.

Mevcut ve Potansiyel Giderlerin Hesaplanması

Her yapının ekonomik bir ömrü vardır. Binanın fiziki durumu, mekanik tesisatın sıhhati, daire içindeki eşyaların kullanım ömrü vb. birçok etmen, gayrimenkul yatırımlarında göz ardı edilmemesi gereken önemli kalemleri ifade eder. Kentsel dönüşüme girmesi planlanan fakat çeşitli sebeplerle girmeyen 35+ binalarda sıklıkla rastlanan tadilat, bakım ve onarım masrafları bazen mevcut daire fiyatı kadar olabilmektedir. Bakım ve onarım masrafları kısa, orta ve uzun vadeli senaryolar göz önünde bulundurularak detaylıca hesaplanmalı ve buradan hareketle bir karar verilmelidir.

Yerel Piyasa Faktörlerinin Değerlendirilmesi

Gayrimenkul fiyatları ülkedeki enflasyon oranına ve yapının civarında gerçekleşen inşa faaliyetlerine bağlı olarak düşmekte veya artmaktadır. Ülkemizde bir gayrimenkulün fiyatı yaklaşık olarak 18 yıllık kira bedelinin toplamıyla hesaplanır. Gayrimenkulün konumu, bina içi ve dışı özellikler ya da sosyal niteliğine göre kira bedeli değişeceğinden, dairenin fiyatı da değişkenlik gösterecektir. Yatırım yapılması planlanan bölgede yakın zamanlarda yapılacak bir sosyal tesis, hastane ya da çevreyolu gibi inşa faaliyetleri dairenin fiyatını doğrudan etkileyecektir. Bu tarz gelişmeleri her an takip eden profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti bu bağlamda başarılı bir gayrimenkul yatırımı için olmazsa olmaz hususlardan biridir.

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

2021 ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

2021 ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerEv sahibi olmak her insanın hayalidir. Güvenli, huzurlu ve uzun vadede yatırım değeri olan evler günümüzde insanların orta ve uzun vadede elde edebildikleri, önemli birer kazanımdır. Ülkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemleri uzun yıllardır en önemli sektörlerin başında gelmektedir ve her bir vatandaş birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek ve güvenli biçimde yaşayabilmek için, gayrimenkul danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Depremler, pandemi, sel felaketleri ve yangınlar ile 2021 yılında insan hayatını zora sokan birçok etmen, güvenli, huzurlu ve konforlu bir yaşam hedefleyen insanların ev tercihlerini de bu doğrultuda değiştirmiştir. Buradan hareketle 2021 yılında dikkat edilmesi gereken birkaç hususa değinmek yerinde olacaktır.

Depreme Dayanıklı Yapılar

30 Ekim 2020 İzmir Depremi bize gösterdi ki herhangi bir evin öncelikle depreme dayanıklı olması gerekmektedir. Depremler tarih boyunca insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan ve birçok kayba ve mağduriyete sebep veren en yıkıcı doğa olaylarındandır. Ülkemizde çarpık kentleşmeye ve kusurlu yapı inşasına bağlı olarak birçok bina kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden kullanılabilir hale getirilse de hala 5 ve üzeri depremler neticesinde ciddi tehlikeler ortaya çıkmakta ve çeşitli kayıplar yaşanmaktadır. Birinci derece deprem bölgelerinden biri olan İzmir’de ev sahibi olacak kişilerin öncelikle depreme dayanıklı binaları tercih etmesi gerekmektedir. İlgili deprem yönetmeliği ve kanunlar çerçevesinde periyodik bakımları gerçekleştirilen yapılar, yaşamaya ve barınmaya uygunluk esasını temel alarak değerlendirilir ve gerektiği taktirde önlemler alınır.

Hastane, Okul ve Ulaşım Noktalarına Olan Mesafeler

Modern ve yaşanabilir bir kent hayatı için ortak kullanım alanları yaratmak önemli şehircilik faaliyetlerindendir. İnsanların gündelik hayatlarını kolaylaştıran ve yaşam konforlarını artıran akıllı şehir fikirleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulamaları olan değerli yaklaşımlardır. Buradan hareketle hastane, okul, market, acil toplanma alanları, metro, otobüs durağı ve park yerleri gibi mekanların birbirlerine olan uzaklıklarıyla satın alınacak ya da kiralanacak evin birbirlerine olan uzaklıkları arasında dengeli bir mesafe olmalıdır. Zaman ve nakit kazancı sağlayan bu faktör, gün geçtikçe büyüyen ve kalabalıklaşan İzmir’de göz önünde bulundurulması gereken en önemli etmenlerden biridir.

Satın Alım Maliyeti ile Orta ve Uzun vadeli Yatırım Değeri

Ülkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama önemli bir yatırım aracı olarak işlem görmektedir. Arsa, bağ, bahçe, apartman dairesi ve türevleri kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere mülk sahipleri tarafından değerlendirilmektedir. Bir taşınmaz mülkün sahibine hedeflenen zaman aralığında belli bir takım maddi ve manevi kazanç sağlaması gerekmektedir. Bir mülkün değerini birçok farklı etmen belirlese de, satın alım aşamasında yaklaşık 18 yıllık bir sürede mevcut mülkün kendini amorti etmesi hedeflenmektedir. Tabii muhite yapılacak geniş çaplı projeler (hastane, üniversite ya da stadyum gibi) ile satın alınan mülk daha da değerlenebileceği gibi, çeşitli merkezlere ve mekanlara olan mesafe ya da evin kişilere sağladığı yaşam konforu, mülkün değerlenmesinde etkili diğer unsurları oluşturur. Böylece, satın alım gerçekleşmeden önce söz konusu mülkün geniş bir zaman aralığında değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.