Yazılar

kentsel dönüşüm bina güçlendirme depreme dayanıklı bina

Yaşadığımız çevresel faktörlerden ve altyapı kaynaklarından dolayı kentsel dönüşüm belirli bir süredir hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Genel olarak bakıldığında kentsel dönüşümü bünyesine alınan binalarda sadece yıkım işleminin yapıldığı zannedilmekte ve her binanın da yıkılacağı gibi bir algı ortaya çıkmaktadır. Fakat binanın yıkım işlemi bu anlamda bu kadar kolay bir konu değildir. İlerleyen teknolojinin gücüyle artık her kentsel dönüşüme giren bina yıkılmak zorunda değildir. Teknik analizleri yapıldıktan sonra güçlendirmeler ile desteklenerek te kentsel dönüşüm işlemi sağlanmaktadır.

Detaylı bakıldığı zaman binalarda yapılan kentsel dönüşüm hizmetlerinin asıl amacı kesinlikle binaların yıkılması ve yeni bina yapılması ya da emlak piyasasına katkı sağlamak için yeni değer kazandırıp piyasaya sunmak değildir. Dönüşümdeki asıl amaç deprem gibi olası bir doğal afetten korunmak amacıyla güvenlik tedbirlerini almak ve arttırmaktır. Kentsel dönüşüm sonrasında güçlenmiş ve depreme daha dayanıklı bir yapının emlak değeri bundan dolayı artmasıyla asıl amacının o olduğu düşüncesi yayılmıştır. Bu yayılmaları bir kenara alıp asıl ve en önemli amacın kişilerin can sağlığını korumak ve kendilerini daha güvenli yaşam alanı standartlarında hissetmelerini sağlamaktır.

Hangi Durumlarda Binalar Yıkılır?

Genel olarak binaların yıkılma sebepleri temelde oluşan sorunlara dayanılarak belirlenmektedir. İlk adım; bina üzerinde riskli yapı tespiti işlemleri yapılarak atılır. İlk adım incelemesi sonucunda riskli yapı, riskli alan gruplarına giriyorsa binanız, yıkılacaktır. Bu yıkım işlemine ise kat sakinlerinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu sürecin takibine göre yapılmış olan itirazlar bakanlıkta konuyla ilgili kişiler tarafından kontrol edilip sonuca bağlanacaktır. Alan tespiti sonucunda binanız bu gruplardan birisinin içerisinde değilse binanız için yıkım işlemi yapılmayacaktır. Yıkım yerine yapılacak olan güçlendirme süreci de kanun maddelerine uygun bir şekilde yapılacaktır. Güçlendirme süreci yaklaşık bir ay süre içerisinde tamamlanarak daha güvenli bir bina, kat sakinlerine sunulmaktadır. Son olarak bina risk testlerini düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz. Unutulmamalıdır ki olası doğal afetlerin karşısında hazırlıklı olmakta her zaman fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

depreme dayanıklı bina inşaat

Ülkemizde bulunan birçok büyük bölge deprem tehdidi altında bulunuyor. Bu ciddi tehdide karşı önceden alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Yapıların inşası sırasında konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için yeteri kadar dayanıklı ve güvenilir olması durumu da çok önemlidir. Gerekli dayanıklılığa sahip olmadan tasarlanan yapıların her zaman deprem yüzünden risk ve hasarın en üst noktasını yaşaması kaçınılmaz bir sondur. Bundan dolayı mimar ve mühendisler disiplin sınırlarını bu riskleri göz önünde bulundurarak ve birlikte gelişen teknolojiye dayalı olarak ta deprem için üst düzey tedbirlerini almalıdır.

Yapısal Tasarımda Depreme Dayanıklılığı Sağlayan Faktörler

Bir yapının inşasına başlamadan önce mimari tasarım üzerindeki dayanıklılık faktörlerinin üzerinde durulması gerekmektedir. Yapıların herhangi bir deprem anına dayanıklı olarak inşa edilmesi için mimari projenin buna uygun olarak çizilmesi gerekmektedir.

depreme dayanıklı bina inşaatDepreme karşı alınacak önlemler şu şekildedir;

Yapının sık sık oluşan hafif ölçekte bulunan depremlere karşı elastik özellikler göstermesi gerekmektedir. Orta şiddetli bir deprem için de elastiklik limitine dayanması hedeflenmektedir. Her iki durum içinde yapısal ya da yapısal olmayan herhangi bir hasarın meydana gelmemesi amaçlanmaktadır. Yapının düzensiz bir forma ait olmaması gerekmektedir. Düzenli yapıya ait bir yapılaşma, depreme olan dayanıklılığı arttırmaktadır.

Bina inşasında en temel güven kolonlardır. Kolonların hizalı yerleştirilmesine ve düzensiz olmamasına özen gösterilmektedir. Kentsel dönüşümlere aldığımız ya da kiralık – satılık sunmuş olduğumuz yapılarda da bu hassasiyeti Baykal İnşaat olarak sürdürdüğümüzü dile getirmekte fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

izmir inşaat ev kredisi baykal inşaat daire

izmir inşaat ev kredisi baykal inşaat

30 yıllık ticari geçmişi ile bu geçmiş birikimini 2011 yılından itibaren inşaat sektörüne tam anlamıyla emin adımlarla İzmir’de faaliyet girişiminde bulunan Baykal İnşaat firması her şeyden önce insanların değerlerini kazanmaya ve bu kazanım ile birlikte insan değerlerini ticari kazanım unsurunun her zaman önünde tutmayı hedeflemektedir. Müşteri memnuniyetini sürekli olarak ilk sıralarda tutma hedefi, çalışmaları ile yaşanılabilir bir ortam oluşturmayı istekli bir şekilde sürdüren Baykal İnşaat: konforlu, huzurlu, güvenli, ve kaliteli bir yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. 

Sektörde kalıcı bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlerken projelerde müşterilerimize konforlu, estetik, modern ve aynı zamanda teknolojiyle uyum içinde yaşam alanları sunmak için büyük önem gösteriyoruz. Ayrıca müşterilere uygun konut, kentsel dönüşüm işlemleri, satılık daire, kiralık daire ve uygun kredili evlere yönlendirerek bir yol haritası oluşturmalarında yardımcı oluyoruz. 

 

Sağlam Temeller, Güçlü Bir Gelecek !

Jet grout kolonu sayesinde yapımızı daha sağlam ve güvenli temeller üzerinde yükseltiyoruz. Her projemizde uygulanan Jet grout kolon sistemi yapıları daha doğru bir düzeye ve güvenli kaliteye getirmemizi sağlamakta. 

Daha önce yapılan ve gelecekte yapılmaya devam edecek olan projelerde olumlu referanslar her zaman firma bünyesine ön ayak olarak etkileyici izler bırakmıştır. Kalite ve güvenle birleşen bu yolculuğumuzda ilk günkü heyecan ve gayret ile sürekli kendisini geliştiren, gayretlerini ileriye taşımayı hedef edinen bir firma profili çizme yolunda büyük bir inanç ve azimle çalışmaktadır.