Yazılar

2021 ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

2021 ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerEv sahibi olmak her insanın hayalidir. Güvenli, huzurlu ve uzun vadede yatırım değeri olan evler günümüzde insanların orta ve uzun vadede elde edebildikleri, önemli birer kazanımdır. Ülkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemleri uzun yıllardır en önemli sektörlerin başında gelmektedir ve her bir vatandaş birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek ve güvenli biçimde yaşayabilmek için, gayrimenkul danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Depremler, pandemi, sel felaketleri ve yangınlar ile 2021 yılında insan hayatını zora sokan birçok etmen, güvenli, huzurlu ve konforlu bir yaşam hedefleyen insanların ev tercihlerini de bu doğrultuda değiştirmiştir. Buradan hareketle 2021 yılında dikkat edilmesi gereken birkaç hususa değinmek yerinde olacaktır.

Depreme Dayanıklı Yapılar

30 Ekim 2020 İzmir Depremi bize gösterdi ki herhangi bir evin öncelikle depreme dayanıklı olması gerekmektedir. Depremler tarih boyunca insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan ve birçok kayba ve mağduriyete sebep veren en yıkıcı doğa olaylarındandır. Ülkemizde çarpık kentleşmeye ve kusurlu yapı inşasına bağlı olarak birçok bina kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden kullanılabilir hale getirilse de hala 5 ve üzeri depremler neticesinde ciddi tehlikeler ortaya çıkmakta ve çeşitli kayıplar yaşanmaktadır. Birinci derece deprem bölgelerinden biri olan İzmir’de ev sahibi olacak kişilerin öncelikle depreme dayanıklı binaları tercih etmesi gerekmektedir. İlgili deprem yönetmeliği ve kanunlar çerçevesinde periyodik bakımları gerçekleştirilen yapılar, yaşamaya ve barınmaya uygunluk esasını temel alarak değerlendirilir ve gerektiği taktirde önlemler alınır.

Hastane, Okul ve Ulaşım Noktalarına Olan Mesafeler

Modern ve yaşanabilir bir kent hayatı için ortak kullanım alanları yaratmak önemli şehircilik faaliyetlerindendir. İnsanların gündelik hayatlarını kolaylaştıran ve yaşam konforlarını artıran akıllı şehir fikirleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulamaları olan değerli yaklaşımlardır. Buradan hareketle hastane, okul, market, acil toplanma alanları, metro, otobüs durağı ve park yerleri gibi mekanların birbirlerine olan uzaklıklarıyla satın alınacak ya da kiralanacak evin birbirlerine olan uzaklıkları arasında dengeli bir mesafe olmalıdır. Zaman ve nakit kazancı sağlayan bu faktör, gün geçtikçe büyüyen ve kalabalıklaşan İzmir’de göz önünde bulundurulması gereken en önemli etmenlerden biridir.

Satın Alım Maliyeti ile Orta ve Uzun vadeli Yatırım Değeri

Ülkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama önemli bir yatırım aracı olarak işlem görmektedir. Arsa, bağ, bahçe, apartman dairesi ve türevleri kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere mülk sahipleri tarafından değerlendirilmektedir. Bir taşınmaz mülkün sahibine hedeflenen zaman aralığında belli bir takım maddi ve manevi kazanç sağlaması gerekmektedir. Bir mülkün değerini birçok farklı etmen belirlese de, satın alım aşamasında yaklaşık 18 yıllık bir sürede mevcut mülkün kendini amorti etmesi hedeflenmektedir. Tabii muhite yapılacak geniş çaplı projeler (hastane, üniversite ya da stadyum gibi) ile satın alınan mülk daha da değerlenebileceği gibi, çeşitli merkezlere ve mekanlara olan mesafe ya da evin kişilere sağladığı yaşam konforu, mülkün değerlenmesinde etkili diğer unsurları oluşturur. Böylece, satın alım gerçekleşmeden önce söz konusu mülkün geniş bir zaman aralığında değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

kentsel dönüşümün faydaları ve zararları

Zaman içerisinde eskiyen, tahrip olan binaların daha dayanıklı ve sağlıklı binalara dönüştürülmesi, büyük kentlerin yoğun göç alma nedenlerinden dolayı oluşan çarpık yapılaşmanın da giderilmesi için kentsel dönüşüm uygulaması uygulanmaktadır.

Yeni yapılan binalar için getirilen zorunluluklardan bahsedecek olursak;

– Binaların depreme dayanıklı olmalarının yanındaki en büyük özelliklerinden birisi yaşanan otopark sorununu ortadan kaldırmayı hedeflemesi, otoparklı binalar kentsel dönüşümün yararları arasında bulunmaktadır.
– Kentsel dönüşüm görsel olarak şehrin görünümünü değiştirip düzenlemektedir. Büyük kentlerde sorun olarak bilinen gecekondular içinde çözüm olarak sunulmaktadır.
– Büyük şehirlerde yer alan problemli alanlar bu yapısal projeler sayesinde daha yaşanabilir ve güçlü bir hale getirilmektedir.
– Kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde çarpık kentleşmenin büyük bir şekilde önüne geçebilmektedir.
– Kentsel dönüşüm ile mevcut kent dokusundaki artan yoğunluklar nedeniyle gitgide fazlalaşan nüfusa uyum sağlayabilen konutlar ortaya çıkarılmaktadır.
– Geliştirilen kentsel dönüşüm proje çalışmaları sayesinde konut alım gücü kolaylaştırılmaktadır.

kentsel dönüşümün faydaları ve zararlarıBütün bu avantajların yanında kentsel dönüşümün akıllarda soru işaretleri belirten yönleri de mevcuttur. İlk olarak müteahhitler ile oluşabilecek olası sorunlar sırayı çekmekte. Sonrasında ise binaların belli başlı standartlar doğrultusunda inşa edilmesi gerekiyor ve bu bakımdan taviz verilmemesi gereken önemli konular beliriyor. Bu önemli konuların temelinde, kentsel dönüşüm projesindeki inşaat malzemelerinin istenilen kalitede olması bulunmakta. Bu tür ciddi sorunlar karşısında yaşanılacak olan problemleri ortadan kaldıracak tedbirler alınsa bile kişilerin daha dikkatli ve seçici davranması gerekmektedir.

Bir diğer dikkat çekilmesi gereken önemli konu ise inşaat yapılacak olan alanların yeterli altyapı gücüne sahip olduklarından emin olunmasıdır. Örnek verecek olursak kentsel dönüşüm aşamasına giren 3 katlı bir bina kat izni ile 9 kata kadar inşaa edilebiliyor. Altyapı sistemleri, bölgenin bir önceki yapısına uygun olarak hazırlanmış olmalı ki, yaşam için ihtiyaç duyulan altyapı kriterlerinin çok altında kalmadan ve ihmal edilmeden uygun bir şekilde kentsel dönüşüm gerçekleştirilebilsin.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

yapı güçlendirme depreme dayanıklı yapı bina güçlendirme izmir

yapı güçlendirme depreme dayanıklı yapı bina güçlendirme izmirÜlkemiz son zamanlarda büyük bir deprem bekleyişinde olmasa da hem kentsel dönüşüm, hem de olağan depremlere karşı oluşturulan tüm yasalar kapsamında mutlaka depreme dayanıklı binalar yapılması gerekmektedir.

Dayanıksız olan binaların dayanıklı bir hale getirilerek bu durumun raporlanması gerekmektedir. Herkesin bildiği üzere 17 Ağustos depremi ülkemiz için çok acı sonuçlara yol açmıştır. Bu durumdan çıkaracağımız ders üzerine deprem değil dayanıksız binaları, insanların hayatlarını kaybetmesine yol açıyor. Bundan dolayı mutlaka yapıların dayanıklı ve güven verici bir halde inşa edilmesi, dayanıksız olan bütün yapılarında dayanıklı bir hale getirilmesi gerekiyor. Aksi bir durumda en ufak depremde bile evler hasar görerek büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Bir Yapı Nasıl Dayanıklı Hale Getirilebilir ?

Sismik yapı da olan bina tasarımları depreme karşı dayanıklı binalar olarak bilinmektedir. Sismik tasarımlı bina yapılarını deprem bölgelerinde yer alan ülkelerde sıklıkla görüyoruz. Sismik yapıya herhangi bir noktadan yada doğrultudan gelen sarsıntı hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Yapının özelliği tüm sarsıntıları güvenli bir şekilde karşılamak ve zararı engellemektedir.

Sismik kelimesinin anlamı ‘depremle alakalı’ demektir. Bundan dolayı dayanıklı binalara sismik yapı denmektedir. Sismik yapılar inşa edilirken bu yapıların sürdürülebilirliği mühendis ve mimarlar ile beraber devam ettirilmelidir. Sismik yapıların en önemli özelliği: deprem yönetmeliğine uygun olmasıdır. Bu yönetmeliğe göre herhangi bir sarsıntı eylemine karşı her koşuldu güvenle karşılayabilecek malzemelerin kullanımıyla yapı inşa edilmelidir.

Binanız Sağlam Değilse…

Eğer ki oturduğunuz bina sağlam değilse binanızın mutlaka güçlendirme işlemlerine ihtiyacı vardır. Bina güçlendirme sürecinde öncesinde uzmanlar binayı analiz etmektedir. Hangi güçlendirme yöntemi ile ilerleyeceklerini tespit ederler. Buna göre de bina kolonlarının demirlerine veya betonlarına ek yapılarak güçlendirilir. Eğer ki bina güçlenmeyecek bir haldeyse kentsel dönüşümün kapsamına girmektedir. Yıkılarak yeniden yapılmalıdır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

kentsel dönüşüm bina güçlendirme depreme dayanıklı bina

Yaşadığımız çevresel faktörlerden ve altyapı kaynaklarından dolayı kentsel dönüşüm belirli bir süredir hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Genel olarak bakıldığında kentsel dönüşümü bünyesine alınan binalarda sadece yıkım işleminin yapıldığı zannedilmekte ve her binanın da yıkılacağı gibi bir algı ortaya çıkmaktadır. Fakat binanın yıkım işlemi bu anlamda bu kadar kolay bir konu değildir. İlerleyen teknolojinin gücüyle artık her kentsel dönüşüme giren bina yıkılmak zorunda değildir. Teknik analizleri yapıldıktan sonra güçlendirmeler ile desteklenerek te kentsel dönüşüm işlemi sağlanmaktadır.

Detaylı bakıldığı zaman binalarda yapılan kentsel dönüşüm hizmetlerinin asıl amacı kesinlikle binaların yıkılması ve yeni bina yapılması ya da emlak piyasasına katkı sağlamak için yeni değer kazandırıp piyasaya sunmak değildir. Dönüşümdeki asıl amaç deprem gibi olası bir doğal afetten korunmak amacıyla güvenlik tedbirlerini almak ve arttırmaktır. Kentsel dönüşüm sonrasında güçlenmiş ve depreme daha dayanıklı bir yapının emlak değeri bundan dolayı artmasıyla asıl amacının o olduğu düşüncesi yayılmıştır. Bu yayılmaları bir kenara alıp asıl ve en önemli amacın kişilerin can sağlığını korumak ve kendilerini daha güvenli yaşam alanı standartlarında hissetmelerini sağlamaktır.

Hangi Durumlarda Binalar Yıkılır?

Genel olarak binaların yıkılma sebepleri temelde oluşan sorunlara dayanılarak belirlenmektedir. İlk adım; bina üzerinde riskli yapı tespiti işlemleri yapılarak atılır. İlk adım incelemesi sonucunda riskli yapı, riskli alan gruplarına giriyorsa binanız, yıkılacaktır. Bu yıkım işlemine ise kat sakinlerinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu sürecin takibine göre yapılmış olan itirazlar bakanlıkta konuyla ilgili kişiler tarafından kontrol edilip sonuca bağlanacaktır. Alan tespiti sonucunda binanız bu gruplardan birisinin içerisinde değilse binanız için yıkım işlemi yapılmayacaktır. Yıkım yerine yapılacak olan güçlendirme süreci de kanun maddelerine uygun bir şekilde yapılacaktır. Güçlendirme süreci yaklaşık bir ay süre içerisinde tamamlanarak daha güvenli bir bina, kat sakinlerine sunulmaktadır. Son olarak bina risk testlerini düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz. Unutulmamalıdır ki olası doğal afetlerin karşısında hazırlıklı olmakta her zaman fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

depreme dayanıklı bina inşaat

Ülkemizde bulunan birçok büyük bölge deprem tehdidi altında bulunuyor. Bu ciddi tehdide karşı önceden alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Yapıların inşası sırasında konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için yeteri kadar dayanıklı ve güvenilir olması durumu da çok önemlidir. Gerekli dayanıklılığa sahip olmadan tasarlanan yapıların her zaman deprem yüzünden risk ve hasarın en üst noktasını yaşaması kaçınılmaz bir sondur. Bundan dolayı mimar ve mühendisler disiplin sınırlarını bu riskleri göz önünde bulundurarak ve birlikte gelişen teknolojiye dayalı olarak ta deprem için üst düzey tedbirlerini almalıdır.

Yapısal Tasarımda Depreme Dayanıklılığı Sağlayan Faktörler

Bir yapının inşasına başlamadan önce mimari tasarım üzerindeki dayanıklılık faktörlerinin üzerinde durulması gerekmektedir. Yapıların herhangi bir deprem anına dayanıklı olarak inşa edilmesi için mimari projenin buna uygun olarak çizilmesi gerekmektedir.

depreme dayanıklı bina inşaatDepreme karşı alınacak önlemler şu şekildedir;

Yapının sık sık oluşan hafif ölçekte bulunan depremlere karşı elastik özellikler göstermesi gerekmektedir. Orta şiddetli bir deprem için de elastiklik limitine dayanması hedeflenmektedir. Her iki durum içinde yapısal ya da yapısal olmayan herhangi bir hasarın meydana gelmemesi amaçlanmaktadır. Yapının düzensiz bir forma ait olmaması gerekmektedir. Düzenli yapıya ait bir yapılaşma, depreme olan dayanıklılığı arttırmaktadır.

Bina inşasında en temel güven kolonlardır. Kolonların hizalı yerleştirilmesine ve düzensiz olmamasına özen gösterilmektedir. Kentsel dönüşümlere aldığımız ya da kiralık – satılık sunmuş olduğumuz yapılarda da bu hassasiyeti Baykal İnşaat olarak sürdürdüğümüzü dile getirmekte fayda vardır.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

izmir inşaat ev kredisi baykal inşaat daire

izmir inşaat ev kredisi baykal inşaat

30 yıllık ticari geçmişi ile bu geçmiş birikimini 2011 yılından itibaren inşaat sektörüne tam anlamıyla emin adımlarla İzmir’de faaliyet girişiminde bulunan Baykal İnşaat firması her şeyden önce insanların değerlerini kazanmaya ve bu kazanım ile birlikte insan değerlerini ticari kazanım unsurunun her zaman önünde tutmayı hedeflemektedir. Müşteri memnuniyetini sürekli olarak ilk sıralarda tutma hedefi, çalışmaları ile yaşanılabilir bir ortam oluşturmayı istekli bir şekilde sürdüren Baykal İnşaat: konforlu, huzurlu, güvenli, ve kaliteli bir yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. 

Sektörde kalıcı bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlerken projelerde müşterilerimize konforlu, estetik, modern ve aynı zamanda teknolojiyle uyum içinde yaşam alanları sunmak için büyük önem gösteriyoruz. Ayrıca müşterilere uygun konut, kentsel dönüşüm işlemleri, satılık daire, kiralık daire ve uygun kredili evlere yönlendirerek bir yol haritası oluşturmalarında yardımcı oluyoruz. 

 

Sağlam Temeller, Güçlü Bir Gelecek !

Jet grout kolonu sayesinde yapımızı daha sağlam ve güvenli temeller üzerinde yükseltiyoruz. Her projemizde uygulanan Jet grout kolon sistemi yapıları daha doğru bir düzeye ve güvenli kaliteye getirmemizi sağlamakta. 

Daha önce yapılan ve gelecekte yapılmaya devam edecek olan projelerde olumlu referanslar her zaman firma bünyesine ön ayak olarak etkileyici izler bırakmıştır. Kalite ve güvenle birleşen bu yolculuğumuzda ilk günkü heyecan ve gayret ile sürekli kendisini geliştiren, gayretlerini ileriye taşımayı hedef edinen bir firma profili çizme yolunda büyük bir inanç ve azimle çalışmaktadır.

 

izmir depreme dayanıklı bina mimari proje inşaat

Geçmişten bu yana en sık rastladığımız yatay yük kaynağı bildiğimiz üzere depremlerdir. Tamamıyla yapı dizaynını kontrol eden depremi, deprem yüklemeleri olarak adlandırabiliriz. Bundan dolayı bazı ülkelerin yönetmelikleri deprem kuvvetlerini göz önüne alarak hazırlıklar yaparlar.

Deprem esnasında yapıda ivmeler oluşmaktadır. Yer ivmesi ile yapıda oluşan ivmelerin oluşturduğu etki farklıdır. Esasa alınması gereken kısım ise yapıda oluşan ivmelerin etkisidir. Çünkü yapıda oluşan kuvvetleri yapı üzerinde bulunan ivmeler oluşturur.

izmir depreme dayanıklı bina mimari proje inşaatDeprem hareketi meydana geldiği sırada, yapıda ivme meydana gelir ve yapı üzerinde kuvvet oluşur. Bu kuvvetin büyüklüğüne göre bir istem talep edilir. Yapının depremin bu isteğini kesinlikle karşılaması gerekmektedir. Eğer istem tamamıyla karşılıksız bırakılmazsa yapı hasarsız bir şekilde ayakta kalabilmektedir. Kısaca deprem ister, yapı sunar. Fakat bu durum her zaman depremin isteklerini karşılamayabilmektedir. Yapı, depremin bu tür istemlerini bazen tamamıyla karşılar bazen belli bir oranını karşılar ve bu durumun sayısal örnekleri de mevcuttur.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.