Son zamanlarda ev gezmek artık dijitale taşındı. Evler kameralar ile gezdiriliyor, pazarlıklar yan yana gelmeden yapılabiliyor artık. Tapu işlemleri dahi evden çıkmadan çözülmekte. Sadece imza için tapu müdürlüğüne gidiliyor. Güncel bilgilere göre son iki ayda konut satışlarının yüzde 55’i online olarak yapıldığı verileri aktarılmaktadır.

Vatandaşların evlerde kalmasıyla birçok sektörde online alışverişi hızlandıran corona virüs, konut alım-satım süreçlerini de dijital ortama taşımış durumdadır.
Tapu işlemleri de online olarak yapılıyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), başvuruları 18 Mart itibarıyla ‘Web Tapu’ sistemi üzerinden almaya başladı.

Koronavirüs başladığından bugüne kadar e-Randevu ve Web Tapu üzerinden 701 bin 288 gayrimenkul işlemi yapılmış durumdadır. Bunların 117 bin 698’i konut satışı. Web Tapu üzerinden satılan konut adedi ise 61 bin 742 olarak görülmektedir. Yani satışların yüzde 52’sinde sadece imza için evden çıkıldığı görülmektedir. Tapu işlemleri gibi konut gezme ve bilgi alma süreçleri de dijitale taşındı.

Web Tapu Nasıl Alınır?

online konut satış izmir konut ev kredisi oranları– Kadastro Genel Müdürlüğü’nden e-randevu ya da Alo 181 hattı üzerinden randevu alınmaktadır.. Web Tapu’da ise başvurular anında işleme konulur.
– Web Tapu sistemine https:// webtapu.tkgm.gov.tr adresinden ulaşılıyor.
– Giriş sayfasında T.C. kimlik numarası ve şifre ekranı açılmaktadır. e-Devlet üzerinden de sisteme girmek mümkün.
– Başvuru yapılacak tapu müdürlüğü ve işlem türü seçilir.
– İşlem tipine göre istenecek bir belge varsa, bir sonraki adımda başvuran kişiden belgeler talep edilir.
– Bir sonraki adımda, başvuruya ait sözleşme metni yer alır. Sözleşme onaylanmazsa başvuru kabul edilmez.
– Sözleşme okunup onaylandıktan sonra başvuru işlemi TKGM tarafına iletilmekte ve başvuru oluşmaktadır.
– Ardından tapu müdürlüğü tarafından tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir.

30 yıllık ticari geçmişi ve 2011 yılından itibaren inşaat sektöründe İzmir’de faaliyet gösteren firmamız her şeyden önce insanı, her zaman ticari kazanımlarının önünde tutmuştur. Müşteri memnuniyeti odaklı yaşanılabilir konforlu, huzurlu, güvenli, kaliteli yaşam alanları inşaa ederek sektörde güvenilen bir firma haline gelmiştir. İnşaat sektöründen daha fazla haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.