Yazılar

Baykal İnşaat Kentsel Dönüşüm

Baykal İnşaat Güvencesiyle Kentsel Dönüşüm Faaliyetleri

Her binanın inşa edildiği tarihten başlamak üzere bir ekonomik ömrü bulunmaktadır. Yapının yıllar içinde yıpranması, yıkılması ya da eskimesine karşı yapının tekrar kullanılabilir hale getirilmesine yönelik yıkım veya onarım faaliyeti, kentsel dönüşüm olarak adlandırılmaktadır. Son birkaç on yılda ülkemizde kentsel dönüşüm projelerine olan rağbet hem inşaat firmaları hem de halk tarafından artmıştır. İzmir gibi tarihinde önemli depremlere tanık olmuş ve gelecekte de depremlere gebe olan kentler için kentsel dönüşüm projeleri, insan hayatını ve konforunu güven altına alan olumlu iyileştirme çalışmalarını ifade etmektedir.

Ülkemizde apartman kültürü köyden kente göçlerin yoğunlaştığı 1970’li yıllardan bugüne hızla artış göstermiştir. Hal böyle olunca yeni gelen vatandaşların barınması için birçok bölge imara açılmış; plansız ve projesiz iskan faaliyetleri sonucu çarpık kentleşme ve kullanışsız bir ortak yaşam alanı kaçınılmaz hale gelmiştir. İnsanların hayat standartlarını ve konforlarını artıran faktörlerin başında kişisel ve ortak yaşam alanları gelmektedir. Ulaşım olanakları, eğitim ve sağlık kurumlarına olan mesafe, otopark imkanı ya da yeşillik alanlar gibi birden fazla etmen birleşerek, kaliteli ve huzurlu bir hayatın yaşanmasını mümkün kılmaktadır. Kentsel dönüşüm faaliyetleri de bu amaca hizmet etmektedir.

Kentsel dönüşüm projelerinde uygulanan iki ayrı uygulama söz konusudur. Ekonomik ömrünü tamamlayan 30+ yaş binalarda fizibilite çalışması ardından yıkım kararı çıkartılarak, binanın yıkılması sağlanmaktadır. Bazı binalarda eskime veya yıpranma yine fizibilite çalışması ile saptanarak, yıkım gerçekleşmeden yerinde iyileştirme faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Buradan hareketle mantolama, depreme karşı dayanıklılık sağlayan ek önlemler ya da binanın hasar görmüş kısımlarında onarım faaliyetleri, yerinde iyileştirme işlemlerine örnek olarak verilebilmektedir.

Baykal İnşaat, 2011 yılından bugüne İzmir’de hizmet veren sektöründe öncü bir marka olma yolunda ilerlemektedir. 30 yıllık ticari hayat geçmişiyle %100 müşteri memnuniyeti ve kaliteli insan yaşamını önceleyen hizmet anlayışıyla sizin ve gelecek nesillerin huzurlu, güvenli ve mutlu bir yaşam sürmesi için var gücümüzle çalışmaktayız. Devam eden ve tamamlanan projelerimiz, hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Baykal İnşaat İzmir

Bir Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Baykal İnşaat İzmirÜlkemizde gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemleri orta ve uzun vadede yatırım değeri olan faaliyetlerdir. Taşınmaz mülklerden olan ev, arsa, bağ, bahçe, tarla ve arsalar, zaman içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak değer kazanmaktadır. Bir evin değerini belirlemek ise, profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren firmalar tarafından kısa, orta ve uzun vadeli senaryolar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

 

Bir evin değerini etkileyen birçok etken vardır. Evin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, iç ve dış yapı tesisatları (yangın alarm sistemleri, asansör, elektrik tesisatı, teras vb.) iç özelliklerini; arsanın konumu, civarında bulunan sosyal tesis, hastane, otobüs durakları ya da metro gibi yapılar veya okullar ise dış özelliklerini ifade etmektedir. Tüm bu bileşenler bir evin değerini belirlemekle beraber, insanların yaşam alanlarını tercih etmelerinde de aranan kriterlerin başında gelir. 

 

Ülkemizde uzun yıllardan beri kabul edilen bir yöntem ise, aylık kira bedeli üzerinden evin değerini belirlemektir. Bu yönteme göre 18 yıl (214 ay) bir eve yapılan yatırımın geri dönüş bedelini yansıtmaktadır. Halk arasında her ne kadar geçerli ve pratik bir yöntem olsa da hızla değişen enflasyon ve kur oranları nedeniyle bu sürede sapmalar olmaktadır. 2021 yılı itibariyle ev alım, satım ve kiralama işlemleri için gayrimenkul danışmanlığı almanın önemi burada ortaya çıkmaktadır.

 

Gayrimenkul danışmanlığı, ev sahibi olmak ya da evini satılığa çıkarmak isteyen kişilerin kısa, orta ve uzun vadede yatırımlarını gözeten profesyonel bir hizmet türünü ifade etmektedir. Danışmanlar, emlak ve ekonomi piyasasındaki anlık gelişmelerden haberdar olup, artısı ve eksisiyle bir evin değerini en iyi biçimde saptayabilecek yetkinlikte olan uzman kişilerdir. 

 

Bir kentin modern, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenilir olması için 2011 yılından bugüne kadar var gücüyle çalışan Baykal İnşaat, sahip olduğu profesyonel ekip ve deneyimiyle insan yaşamını ve konforunu ön planda tutan bir anlayışla siz değerli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir. Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.