Değerli taşınmaz alım ve satım işlemi en genel anlamıyla bir alıcı ile bir satıcının çeşitli yasal yükümlülükler baz alınarak ortak paydada buluştukları bir transfer işlemidir. Gayrimenkul işlemlerinde hem alıcının hem de satıcının temin etmesi gereken belgeler ve izlemesi gereken çeşitli prosedürler vardır.

ev alırken ve satarken dikkat edilmesi gerekenler

Evin Değerinin Belirlenmesi

Bir evin alım satım işleminde izlenecek ilk yol gayrimenkulün değerini saptamaktır. Ülkemizde bir evin değeri 214 aya (18 yıl) denk gelen kira bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra bir değer biçme işleminde, satılacak evin lokasyonu, yapı özellikleri ya da çeşitli kriterler gözetildiğinde referans alınan kira süresi artarak katlanabilmektedir.

Devletin Dili Yazıdır

Alıcı ve satıcı tarafın karşılıklı olarak çeşitli yasal yükümlülüklere tabii olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Satış öncesi ve sonrası olmak üzere tarafların karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri tüm alışverişin yazılı bir anlaşmaya dökülmesi, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için elzemdir. Potansiyel bir mağduriyetten sakınmak için kapora ya da peşin ödeme gerçekleştiğinde anlaşmalı metne işlemek iki tarafı da yasal olarak güvence altına alır. 5 Haziran 2018 yılında yürürlüğe giren ‘’Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’’ maddelerini inceleyerek yasal prosedür hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gayrimenkul Danışmanlığı Hizmeti Almak

Ev alımı ve satımı halkta kişilerin kendi arasında halledilebilir bir işlem olarak görülmektedir fakat bu şekilde gerçekleştirilen işlemlerde hem alıcı hem de satıcı tarafta ağır mağduriyetler yaşayan insan örnekleri de oldukça fazladır. Baykal İnşaat 2011 yılından bugüne edindiği bilgi birikimi ve tecrübeye dayanarak profesyonel gayrimenkul hizmeti vermektedir. Gerekli olan tüm prosedürlerin detaylı analizi ve takibi alanında ihtiyaç duyduğunuz çözümleri görüşmek üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.