online konut satış izmir konut ev kredisi oranları

Web Tapu Nedir? Yapılan İşlemler Nelerdir?

Taşınmaz mülklerin alım, satım, kiralama ve devri işlemlerinin gerçekleştirildiği tapu kadastro müdürlükleri, vatandaşların tapu işlemlerini elektronik ortamda görebilecekleri online bir platformdur. Web tapu ile hem vatandaşların hem de kamu kurum ve kuruluşlarının vakit ve nakit tasarrufu yapmasını hedefleyen bu teknolojik platform, 2017’den bugüne içeriği ve işlem hacmi genişletilen kullanışlı bir araçtır. 

Web Tapu Nedir?

Web tapu, tapu ve kadastro müdürlüklerinde görülen alım, satım, kiralama ve devir işlemleri ile taşınmaz mülklere dair tüm bilgilerin tek bir panelde görüntülenebileceği online bir platformdur. E-Devlet modüllerinin her geçen gün geliştirilmesiyle kamu kurum ve kuruluşlarında görülen resmi işlemler teknolojinin yaygınlaşmasıyla yerini Web Tapu gibi uygulamalara bırakıyor. Vatandaşların taşınmaz mülklerine dair varlık sorgulamaları, vergi kayıtları, adres bilgisi ya da yapının mekansal ve fiziksel özellikleri gibi birçok sorgunun mümkün olduğu Web Tapu, 50’yi aşkın işlemin yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Web Tapu İle Neler Yapılabilir?

Web Tapu ile herhangi bir gayrimenkule yönelik şu sorgulamalar yapılabilir;

  • Başvuru: Web Tapu üzerinden alım, satım, kiralama, devir ya da ipotek gibi birçok tapu işlemi başvurusu tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan dijital ortamda gerçekleştirilebilir. Böylece başvuru süreci pratik biçimde hallolarak direkt gerçek işlem aşamasına geçilir.
  • Harç Ödemeleri: Gayrimenkullere ait olan tapu harcı, tapu devir masrafları, arsa tapu harcı gibi harç ödemeleri Web Tapu üzerinden gerçekleştirilebilir.
  • Açık Adres ve Lokasyon Sorgusu: Gayrimenkule ait açık adres bilgileri resmi kayıtlardaki haliyle sorgulanabilir ve kat/mülk maliklerine ait tescil bilgilerine ulaşılabilir. 
  • Taşınmaz İşlem Sorgusu: Vatandaşların taşınmazlarına liste şeklinde ulaşabilecekleri ilgili modül ile tapu konum ve mülk bilgilerine birkaç adımda ulaşılabilir.

Yerelde Karşıyaka; genelde İzmir ve çevresi olmak üzere ev almak, satmak ya da kiralamak isteyen vatandaşlar ile yatırımcılara gayrimenkul danışmanlığı sağlayan Baykal İnşaat, yaşanabilir ve akıllı kentler için mimarlık ve mühendislik bilimlerinin temel ilkelerini güven ve huzur ilkeleriyle birleştirerek %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen bir anlayışta hizmet vermektedir. Ev alım, satım, kiralama, değer biçme, kentsel dönüşüm, projelendirme ve yerinde dönüşüm gibi birçok alanda profesyonel ekibiyle siz değerli vatandaşlarımız ve yatırıcımlarımız için sektörel deneyimini kullanan Baykal İnşaat’ın tamamlanan ve devam eden projeleri hakkında bilgi sahibi olmak; hizmet ve çözümlerimizi incelemek ve bizimle iletişime geçmek için www.baykalinsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.